این را بدهید خامنه ای بی سواد بخواند

یک پزشک جوان ایرانی در توئیتر مطلبی را نوشته درباره شک و شبهات پیرامون واکسن کرونا:

بعنوان دانشجوی دکترای ویروس‌شناسی که در‌ وزارت بهداشت ایتالیا مستقیمأ روی ویروس کرونا کار میکند احساس می‌کنم باید ۱۲ نکته پیرامون واکسن بهتون بگم:
واکسن انگلیسی که ساخت آکسفورد هستش، ویروس تغییر شکل داده شده‌ای که بصورت معمول ساخت واکسن تهیه شده و تکنولوژی خاصی نداره
واکسن‌های_آمریکایی (البته یکی‌شون آلمانی-آمریکایی هستش) از فناوری جدیدی بنام mRNA استفاده کردن که نگاهی بهش بندازیم و ببینیم آیا واقعا ترس دارن؟!
اِم آر اِن ای در‌ واقع ماده ژنتیکی ویروس کرونا هستش که از طریق اون ویروس کامل در درون یک سلول ساخته میشه و ایجاد بیماری می‌کنه.
در این واکسن‌ها نه همه‌ی mRNA بلکه بخشی ازش که مسئول ساخت پروتئین شاخکی‌‌ ویروس هستش رو بعنوان واکسن وارد بدن میکنند، نتیجه: سلول‌ها شروع به ساخت فقط پروتئین شاخکی ویروس می‌کنند و سیستم ایمنی بدن علیه‌ این پروتئین، آنتی‌بادی تولید می‌کنه تا در صورت مواجهه با ویروس، مشکل نباشه.
 
اما سرنوشت mRNA چی میشه؟!
مولکولی ناپایدار هستش که بلافاصله پس از تولید پروتئین تجزیه میشه.
 
آیا این فرآیند‌ها برای بدن غیر عادیه و عوارض خطرناک داره؟!
نه، اصلا و ابدأ. در هر دقیقه در بدن ما میلیون‌ها mRNA بوجود میاد و پس از استفاده، تجزیه میشه.
 
از کجا مطمین باشیم چیزی که میزنن واقعا همینه؟!
اگه حماقت و توهم دشمنی دنیا با شما مانع از اعتماد به واکسنی میشه که دولت‌های جهان سرش رقابت دارن؛ راه راحت‌تری هم هست: محتویات واکسن در هر آزمایشگاهی براحتی قابل بازخوانی هست و میشه در چند ساعت خوند‌ واکسن چه نوع mRNA داره و منجر به تولید چه پروتئینی در بدن میشه.
 
از فرانسه قبلأ خون‌های آلوده به HIV دریافت کرده‌ایم، چگونه باز اعتماد کنیم؟!
اولأ؛ ایران تنها قربانی این اتفاق نبوده، در یک مقطع چند ساله بعلت تکنولوژی پایین در تشخیص ویروس ایدز خون‌های آلوده به بیش‌ از ۱۰ کشور جهان از جمله آلمان، ایتالیا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، پرتغال، ایرلند، آرژانتین، عربستان، عراق، یونان ارسال‌و یا استفاده شده.
دومأ؛ این اتفاق حدود ۳۰ سال پیش رخ داد اما‌ ما هر سال از همین کشور‌های غربی و همین شرکت‌های تولید کننده انواع واکسن‌ها رو وارد و استفاده‌ کردیم و می‌کنیم و مشکلی هم نبوده. سومأ، همین الان بسیاری از تجهیزات پزشکی که جان هموطنان‌مون رو نجات میدن ساخت همین شرکت‌ها و کشور‌ها هستن.
 
اگه آمریکایی‌ها واکسن ساختن چرا وضع خودشون اینطوره؟!
ظرفیت تولید خیلی محدوده و کل دنیا خواهانش، پس همه تولید مصرف داخل آمریکا نمیشه و به کل دنیا صادر میشه و ماه‌ها زمان می‌بره تا ۷۰٪ کشور‌ ۳۳۰ میلیونی آمریکا واکسینه بشه تا همه‌گیری از بین بره. واکسیناسیون چند هفته‌ست شروع شده. در ضمن، نرخ بالای موارد ابتلا و مرگ، بخاطر تست‌های گسترده و صحت آمار ارایه شده توسط این کشوره. مثلا نمیشه گفت چون اتیوپی روزانه ۱۰ نفر کشته میده وضعش از آمریکا یا اروپا بهتره.
 
آیا بخاطر منفعت اقتصادی میخوان بهمون واکسن بدن؟!
7 میلیارد مشتری داره، نیازی به خرید کردن ما نداره.
 
ساخت واکسن سال‌ها طول میکشه چرا اینها اینقدر زود ساخته شدن؟!
بله سال‌ها طول میکشه چون بودجه‌ها محدودن و دولت‌ها بی‌اعتنا اما الان هم پول بود، هم تمام توجه و حمایت دولت‌ها و هم فوریت پایان همه‌گیری
 
آیا میشه بهر طریقی بخوان چیزی رو، روی ما آزمایش کنن یا وارد بدن ما کنن؟!
نخیر، آزمایش کارآمدی یک واکسن سه مرحله داره که قبلأ انجام شده و اگه آزمایش جدیدی تحت هر نیتی لازم باشه، میلیون‌ها داوطلب در سرتاسر دنیا وجود داره که بشه براحتی روشون انجام داد.
 
آیا میشه مانند خودرو و هر خدمات دیگه ای مانع از ورود محصول با کیفیت خارجی شد تا جنس داخلی یا چینی رو با انحصار به چند برابر قیمت به ملت فروخت چیزی شبیه به داستان پراید؟!
بله اگه در سیستم دیکتاتوری زندگی‌می‌کنید براحتی میشه این بلا رو‌سرتون آورد، برای پر‌کردن خزانه هم خیلی کمک کننده‌ست.
 
آیا بجای استفاده از واکسن میشه با طب سنتی درمان کرد؟!
از شیاف کردن روغن بنفشه و ادرار شتر میتونید استفاده کنید تا اگه زنده موندین روزی واکسنی برای درمان حماقت ساخته بشه و ازش استفاده کنید.
 
 با همه این مسایل من اونقدر احمق هستم که نخوام واکسن غربی‌ بزنم، تکلیف چیه؟!
 تصمیم با خودته اما حق نداری مانع از دسترسی دیگران به واکسن بشی.
 

 

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
9 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها