ایرانیانی که تحمل نمی شوند

ایران بریفینگ– جمهوری اسلامی سالهاست در حال تغییر بافت بومی مناطق مختلف ایران و به خصوص تغییر ترکیب جمعیتی در استان‌های مرزی است، ایجاد بحرانهای زیست محیطی و اقتصادی تعمدی ابزار این سیاست است.


با تغیر سیاست‌های کنترل جمعیتی حکومت ایران و ابلاغ سیاست‌های جدید از سوی علی خامنەای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سال ١٣٩١ مبنی بر ممنوعیت سیاست‌های پیشگیری از افزایش جمعیت و پی‌ریزی راهبردی مبنی بر افزایش جمعیت ایران، برنامەهای مدون نابودی و آسیمیلاسیون اقوام ایران وارد فاز جدیدی گردید.


به عنوان مثال اسکان جمعیت در چابهار در راستای «طرح توسعه سواحل مکران» صورت می‌گیرد. پیش از این اکبر ترکان مشاور عالی رئیس جمهوری ایران هم گفته بود که در طرح آمایش جمعیت، ۵ میلیون نفر به شمار ساکنان سواحل مکران در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان افزوده خواهد شد.
بسیاری از عشایر و کپر نشینان بومی دیگر حق زیست در مناطق خود ندارند، سپاه پاسداران به بهانه های مختلف و بصورت جبری کپرهای آنان را حتی آتش می زند و آنان را به حاشیه نشینی در دیگر شهرها وامی دارد!


این در حالی‌ست که مردمان این مناطق به علت آمار بالای بیکاری و نبود شغل و نیز توسعه نیافتگی و عدم توجه دولت به وضعیت اقتصادی این سرزمین مجبور به مهاجرت به شهرهای دیگر و ترک زادگاه خود می‌شوند.


به گفته علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان، این استان بالاترین نرخ مهاجر‌ت اجباری را دارد. انتقال جمعیت به سواحل جنوبی ایران و به ویژه بلوچستان و تغییر بافت زبانی و مذهبی آن یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی در راستای طرح افزایش امنیت ملی است که طی چهار سال گذشته با سرعت در دستور کار دولت حسن روحانی قرار گرفته است.

در سال ۱۳۹۱ پس از عذرخواهی رهبر ایران به علت حمایت از سیاست کاهش جمعیت، خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران ایران، طی مقاله‌ای با عنوان چه کسانی باید در موضوع کاهش رشد جمعیت توبه کنند؟ دلایلی امنیتی درباره دلیل تغییر سیاست جمعیتی ایران ذکر کرد و نوشت: چنانچه این روند منفی ادامه یابد در ۱۵ سال آینده ارتش و سپاه برای تامین نیرو با مشکلات جدی روبه رو خواهند شد. با این فرض که اکثر استان‌های حاشیه‌ای از قومیت‌ها و مذاهب مختلفی تشکیل شده که بعضا تحت تاثیر فرهنگ‌های بیرونی مثل عربستان سعودی و… هستند و رشد جمعیتی آنها تقریبا ۴ برابر استان‌های مرکزی است، در آینده #نیروهای_مسلح_ایران چه وضعیتی خواهند داشت؟


نویسنده افزوده بود: با این وضعیت و با به هم ریختن تعادل جمعیتی ممکن است در ۵۰ سال آینده بر اثر چالش های سیاسی، مذهب رسمی که در قانون اساسی مذهب جعفری اثنی عشری آمده است، مورد سؤال واقع شود. این سخنان یادآور تحلیل زبینگیو برژینسکی، استراتژیست معروف آمریکایی است که دربارەی ایران می‌گوید: از فکر کردن در مورد حمله‏ی پیش‌دستانه علیه ایران اجتناب کنید چرا که زمان، آمارهای جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع حکومت ایران نیست.


در نخستین مرحله اجرای طرح تغیر ترکیب جمعیتی بلوچستان، ۱۰ هزار نفر از نظامیان نیروی دریایی ارتش ایران به همراه خانواده‌هایشان به این منطقه منتقل شدند. به گزارش منابع نزدیک به فعالان بلوچ در ایران، تا پایان بهمن ۱۳۹۵، ۲۰ هزار نفر از نظامیان ارتش به همراه خانواده در این منطقه اسکان داده شده‌اند.
در جنوب ایران و در خوزستان نیز وضع به همین منوال است،بستن آب به روی کشاورزان خوزستانی و ندادن «حق آبه» به آنها بسیاری از کشاورزان سنتی و بومی خوزستان را به حاشیه نشینی ، دستفروشی و حتی تکدی گری مجبور کرده است.


سیل اخیر در خوزستان بهترین فرصت برای جمهوری اسلامی بود تا با نساختن سیل بند آب بسیاری از مناطق کشاورزی را فراگیرد و سیل زدگان را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کند!

به اشتراک بگذارید: