ایالات متحده ۵ کاپیتان کشتی‌ های ایرانی را به خاطر تحویل نفت به ونزوئلا تحریم می‌ کند

مایک پامپئو: «دریانوردانی که با ایران و ونزوئلا مراودات تجاری داشته باشند از سوی ایالات متحده با تبعات آن روبه‌ رو خواهند شد». 

وی افزود: «در اثر تحریم‌های امروز، دارایی‌های این کاپیتان‌ها مسدود خواهد شد. حرفه و آینده این افراد با این تحریم‌ها دچار مشکل می‌شود.» 

پامپئو گفت: «رژیم‌های سرکش کاراکاس و تهران در میل شدید به سرکوب مردم کشورهایشان فساد، ثروت‌اندوزی و سوء مدیریت فاحش ثروت ملت‌هایشان با هم متحدند». 

وزارت خزانه ‌داری گفت این پنج نفتکش (کلاول، پتونیا، فورچون، فارست و فاکسون) در ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش ایران فعالیت دارند که این دو شرکت تحت تحریم ایالات متحده آمریکا قرار دارد. 

کاپیتان‌های ایرانی که نامشان در لیست سیاه قرار گرفته عبارتند از علی دانایی کنارسری، که از کارکنان ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی و کاپیتان کشتی کلاول است، و محسن گوهردهی، که کاپیتان کشتی پتونیا از نفتکش‌های تحت مدیریت ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی است. 

سایر افرادی که در این لیست قرار گرفته‌اند عبارتند از: علیرضا رهنورد، از کارکنان شرکت ملی نفتکش ایران و کاپیتان کشتی فورچون؛ رضا وزیری، از کارکنان شرکت ملی نفتکش ایران و کاپیتان کشتی فارست؛ و حمیدرضا یحیی ‌زاده، از کارکنان شرکت ملی نفتکش ایران و کاپیتان کشتی فاکسون. 

نام هر پنج کاپیتان به لیست تبعه‌های دارای وضعیت خاص و افراد تحت تحریم افزوده شده است. 

هشدار به دورزنندگان تحریم‌ها

استیون تی. منوچین، رئیس وزارت خزانه ‌داری، گفت: «وزارت خزانه ‌داری هر کسی را که از تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده حمایت کند و امکان بیشتری برای رفتار ثبات ‌زدای آن در سراسر جهان فراهم نماید هدف قرار می‌دهد». 

وی گفت: «حمایت رژیم ایران از رژیم خودکامه و فاسد ونزوئلا پذیرفته نیست و دولت [آمریکا] همچنان از اختیارات خود برای بر هم زدن آن استفاده خواهد کرد». 

وزارت خزانه ‌داری گفت رژیم ایران در ماه نوامبر طرح سهمیه‌ بندی شدید و افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین را به مردم این کشور تحمیل کرد. 

وزارت خزانه ‌داری در بیانیه ‌ای گفت: «زمانی که مردم ایران نسبت به کاهش یکباره یارانه سوخت اعتراض کردند، نیروهای امنیتی رژیم معترضان را ظالمانه سرکوب کردند که منجر به جان باختن حدود ۱/۵۰۰ تن شد». 

در این بیانیه آمده است: «اکنون علی‌رغم تصمیم دولت برای محدود کردن دسترسی مردم ایران به سوخت اساسی، رژیم ایران پنج نفتکش حامل بیش از ۱/۵ میلیون بشکه بنزین و ترکیبات بنزین را به ونزوئلا فرستاده است». 

در این بیانیه همچنین آمده است که رژیم ایران «قصد دارد به فروش بنزین به رژیم ستمگر و فاسد مادورو ادامه دهد». 

وزارت خزانه‌ داری گفت: «در شرایطی که مردم ایران مجبورند به دلیل فساد، سوء مدیریت و فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران در عرصه جهانی، سوخت مورد نیاز خود را سهمیه ‌بندی کنند، رژیم به حمایت از گروه‌های تروریستی و دیکتاتورهای متحد خود در سوریه و ونزوئلا از طریق صادرات این محصول حیاتی ادامه می‌دهد. 

پروازهای ماهان ایر به ونزوئلا

هواپیمایی ایرانی ماهان ایر که در لیست سیاه قرار دارد نیز در هفته‌های اخیر از جانب رژیم ایران درگیر فعالیت‌های سؤال‌برانگیزی شده و پروازهای متعددی برای حمل ضروریات صنعت نفت به ونزوئلا انجام داده است. 

ونزوئلا که تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد و در آستانه فروپاشی اقتصادی است برای بازسازی تأسیسات نفتی فرسوده خود از ایران کمک خواسته و از طرف دیگر، ایران که خود نیز با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا روبه‌روست قادر به فروش نقدی نفت به مقدار کافی نیست. 

جمهوری اسلامی برای جبران این کسری درآمد، خواستار این شده است که به جای پرداخت نقدی از ونزوئلا طلا دریافت کند. 

ماهان ایر قبلا به همکاری با سپاه پاسداران و نیروی قدس آن متهم شده است.

منبع: almashareq.com

به اشتراک بگذارید: