اوضاع مالی رژیم خراب تر از تصور است

قبل از اینکه محمد خاتمی انتخاب شود، روابط خارجی جمهوری اسلامی با اروپا بشدت متشنج بود. آنها سفرای خود را بخاطر مشخص شدن دست داشتن آخوندها در عملیات تروریستی رستوران میکونوس از تهران فرا خوانده بودند. سیاستهای اقتصادی نسنجیده هاشمی رفسنجانی هم باعث افزایش تورم و گرانی و بیکاری شده بود.

بیرون رفتن از این بحران برای رژیم فقط یک راه داشت و آن این بود که به جهان چنین وانمود کند که اکنون گروه و جناحی از این حکومت به قدرت رسیده که دنبال صلح و تعامل با جهان است و مخالف فعالیتهای تروریستی. اگر با اینها کنار نیایید جناح تندروها قدرت می گیرند!

بهمین سبب وقتی خاتمی انتخاب شد با استقبال تقریبا جهانی مواجه شد. روابط به حالت عادی بازگشت و اوضاع اقتصادی کمی سر و سامان گرفت. یادم هست که خاتمی در یک سخنرانی گفت: قبل از اینکه من مشغول کار بشوم خزانه بانک مرکزی خالی بود و این موضوع را مخفی نگهداشته بودند که اندوخته گندم کشور در سیلوها فقط کفاف 21 روز دیگر را می داد.

شبیه همین حرف را حسن روحانی بعد از پایان دوره احمدی نژاد تکرار کرد. در اواخر دوره احمدی نژاد انواع و اقسام قطعنامه ها در سازمان ملل علیه رژیم تصویب شده بود و تحریم های مالی و نفتی تاب و توان حکومت را از بین برده بود. حسن روحانی گفت وقتی من دولت را تحویل گرفتم کشور در حال سقوط بود. خزانه خالی بود و حتی پول کافی برای پرداخت حقوق کارمندان را نداشتیم.

اینها را گفتم تا نتیجه گیری کنم که اوضاع مالی رژیم در حال حاضر بسیار بسیار خرابتر از دو دفعه قبل است. درست است که حکومت سعی می کند اوضاع را نرمال جلوه دهد اما ما با کمی دقت و بهره گیری از هوش معمولی می توانیم وخیم بودن شرایط مالی رژیم را براحتی درک کنیم.

شما ببینید این روزها در تبریز و ارومیه کمبود نان هست. تخم مرغ و گوشت و ماهی و برنج تبدیل به کالاهای فانتزی و غیرقابل دسترس برای بیشتر مردم عادی شده، ارزش ریال بصورت ساعتی در حال کاهش است. نه صادراتی هست نه وارداتی. نه پروژه عمرانی هست و نه حتی خدمات روزمره شهری.  مدتهاست اینها قادر نیستند کارت ملی مردم را چاپ کنند چون مواد اولیه اش را ندارند. اینها آنقدر وضع شان خراب است که از صندوق جهانی تقاضای 5 میلیارد دلار کردند که آنهم موفق نشدند. شما تصورش را بکنید فقط 5 میلیارد!

بعد گفتند که خامنه ای اجازه داده 1 میلیارد از ذخیره ارزی بردارند و هزینه مدیریت کرونا بکنند. من از همان اول حدس می زدم اینها دارند دروغ میگویند. اصلا ذخیره ارزی کدام است؟ مدتی گذشت بعد گفتند این پول را نمی توانستیم هزینه کنیم چون میزان نقدینگی بالا می رفت!!

یعنی بفرض اگر آن 5 میلیارد را می دادند باعث افزایش نقدینگی نمی شد ولی 1 میلیارد باعث تورم و افزایش نقدینیگی میشود!

اینها همه نشانه هایی است که وخیم بودن و داغون بودن اوضاع مالی رژیم را ثابت می کند.

اگر دمکراتها به کاخ سفید بیایند، برای بار سوم این رژیم از این مهلکه جان سالم به در خواهد برد و اما اگر ترامپ در قدرت باقی بماند محال است این رژیم بتواند حتی دو سه ماه روی پای خود بماند. یا باید تسلیم ترامپ شود و یا راه امام حسین کله شق را در پیش بگیرد و به فنا رود که امیدوارم راه حسین را برگزینند.

در زبان انگلیسی یک ضرب المثل هست که هرجور هم آنرا ترجمه کنیم باز ارزش اصلی خودش را نمیتوانیم بازگو کنیم و آن این است که می گویند:

Beggars can’t be choosers

این رژیم در نهایت بدبختی و درماندگی قرار گرفته که اگر به میز مذاکره با ترامپ برود جایی برای چانه زنی برایش باقی نمی ماند باید برای تسلیم شود و برگه سفید را برای امریکا امضا کند.

حکومتی که در برابر خواست مردم کوچکترین نرمشی بخرج نمیداد خواهیم دید که چگونه تا کمر در برابر زور برتر خم خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها