اوباشهم !!!!

ترجمه مقاله ای در شماره ۲۶ کتاب جمعه (به اصطلاح مترقی ترین نشریه چپ در دوران انقلاب به سردبیری احمد شاملو) مورخ ۲ اسفند ۱۳۵۸ به نام “چگونه سیا مطبوعات و تلویزیون را هدایت میکند” چاپ شده که اصل مقاله را با کلیک اینجا میتوانید بخوانید. البته اگر برای وقت خودتون ارزش قائل هستید از من قبول کنید که ۲ کارتون این مقاله که اینجا آورده شده گویای محتوای مقاله است!

یعنی در سال ۱۳۵۸ که نصف دنیا پشت دیوار -و زیر سایه داس و چکش- زندگی میکردند و از حق داشتن یک رادیو ترانزیستوری ساده هم محروم بودند “منتهای شعور” چپ در مورد کشوری که آزادترین مطبوعات جهان رو از زمان تأسیس تا کنون داشته و داره این بود!

در مورد چپ ایرانیِ‌ عاشق ریش چه گوارا که تازه از غار-خونه های تیمی در جامعه رها شده بودند که دیگه چیزی نگیم بهتره.

به قول “امامزاده شوکولاتی” تکرار میکنم:
“کتاب جمعه” در مقطع زمانی خودش “عصاره فهم و شعور چپ مترقی”مملکتمون بود!!!!
بعد در عجیم چرا مملکت به این روز افتاده؟!

البته شخصا معتقدم چپ مترقی جهانی مدتها است که از این مرحله عبور کرده ولی متاسفانه در مورد چپ عقب مونده ایرانی چنین عقیده ای ندارم. یعنی مثل همون حیوان نجیب سالهاست که بر طبل آمریکا و اسرائیل ستیزی, و به عبارت بهتر بر طبل حماقت خودش میکوبه.

جالبی ماجرا هم اینه که فکر میکنه هر چی محکمتر بکوبه “محق” تره!!!!

البته اشتباه نشه. من با اینکه کسی بر طبل حماقت خودش بکوبه نه تنها هیچ مشکلی ندارم بلکه غالبا اون رو مفرح ذات هم میدونم!!! ولی اشکال کار اونجا پیش میاد که تجربه تاریخی ۴۱ سال گذشته نشون داده این کوبیدن بر طبل حماقت معمولا در گروه “کُر”ی اجرا میشه که رهبری ارکستر رو امثال ظریف, مجید تخت روانچی, تریتا پارسی و اوباشهم به عهده دارند!!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها