انتخابات؛ موضوعی که در سخنان اخیر خامنه ای گم شد

سخنان عتاب آلود خامنه ای به مناسبت روز معلم و کارگر ، خطاب به ظریف، باعث شد موضوع انتخابات در دل هیاهوی نقدهای مختلف فراموش شود .

خامنه ای در مورد انتخابات دو نکته را یاد آوری کرد:

یکی اینکه انتخابات به معنای واقعی کلمه یک فرصت مهم است و نباید مردم را از انتخابات دلسرد کرد.

مطلب دیگر این است که انتخابات را با حرف‌های بیهوده و وعده‌های فرینبده و بدون پشتوانه نباید خراب کرد.

حال مطالب بسیار کوتاه و تکراری بالا را مثلا با صحبت های او در ابتدای سال ۱۳۹۶ در مورد انتخابات سال۱۳۹۶ ریاست جمهوری مقایسه کنید و ببینید چقدر با آب و تاب در مورد اهمیت انتخابات و ضرورت برگزاری پرشور انتخابات مقایسه کنید. یا صحبت های اخیر او را مقایسه کنید با سخنان پرهیجان خویش، پیش از انتخابات مجلس دهم که حتی آنهایی که رژیم را قبول ندارند را نیز دعوت به شرکت در انتخابات کرد.

بنابر این نکات زیر ازصحبتهای بسیار کوتاه او در مورد انتخابات نتیجه گرفته می شود:

نخست آن که این بار او به دلسردی مردم در مورد وضع فعلی و انسجام نسبتا خوب آن ها در مورد تحریم و اعلام عدم مشروعیت رژیم پی برده و سخنان پرشور در مورد انتخابات را به بعد از روز برگزاری آن و مشاهده عینی موکول کرده است.

دوم این که این بار با توجه به صحبت هابی که قرار بوده در مورد قوه مجریه و بطور خاص وزارت خارجه انجام دهد، نمی خواسته است صحبت های مهمش در مورد مجری بودن( هیچکاره بودن) وزارت خارجه را با پرداختن به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری لوث کند، چرا که حرفهایش می توانست منجر به یک پارادوکس شود.

اما صرفنظر ازسخنان خامنه ای باید چند نکته را خطاب به تحریم کنندگان هدفمند انتخابات یاد آوری کنم. اول این که سخنان خامنه ای باعث میشود فعالان سیاسی و مردم بجای مانور و تمرکز بر روی تحریم انتخابات سرگرم دعواهای داخلی مقامات حکومتی شوند. باید ضمن بی آبرو کردن آن ها ، موضوع تحریم هدفمند انتخابات و زیر سوال بردن مشروعیت رژیم را فراموش نکنیم. نکته مهم دیگر رژیم حالا یا دانسته و یا ندانسته انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را در یک روز برگزار می کند. باید توجه داشت برخی از اقشار به دلایل قومی و قبیله ای و انگیزه های دیگر با جدیت در انتخابات شوراها شرکت می کنند. در بسیاری از صندوق ها هر دو برگ رای ریاست جمهوری و شوراها بدون پرسش از شرکت کننده به او تحویل می شود. این مشکلی است که باید تا دیر نشده برای آن چاره جویی کنیم. باید سعی کنیم علاوه بر تحریم انتخابات ریاست جمهوری؛ ضرورت تحریم انتخابات شوراها را که اکثر آن ها نیز عمال همین رژیمند را نیز بی اثر کنیم. وگرنه با توجه به استاد بودن این رژیم در دستکاری آمارهای انتخاباتی، با شرکت برخی مردم روستایی و شهرهای کوچک برای قبضه کردن شوراها تلاشمان کمرنگ خواهد شد.

و سخن آخرم با ماله کشان رژیم نکبت جمهوری اسلامی است ، همان طور که رهبر فرزانه شما بر ان مهر تایید زد؛ قوه مجریه فقط و فقط یک تدارکاتچی و عمله است بی خود وقت خود را با آب و تاب دادن واژه ها در دیگ پروپاگاندای رژیم تلف نکنید. سخنان سخیفی چون انتخابات یک حق است؛ مردم باید برای تغییر تلاش کنند و… دیگر فاقد توجیه عقلانی است.

همانطور که بارها ثابت شده، مردم هیچ نقشی در انتخاب تصمیم سازان حکومتی ندارند.

اگر تردید دارید باز هم با دقت به سخنان ظریف و خامنه ای گوش کنید.

به اشتراک بگذارید: