اقتدار نظامی یا نمایش تبلیغاتی

بنظر شما آیا جمهوری اسلامی دارای اقتدار است که یک میلیون بشکه نفت یا بنزین را با 5 نفتکش با بوق و کرنا به مشتری 15000 کیلومتری  میرساند یا یک کشور نرمال مثل سنگاپور یا کره جنوبی یا هند یا مالزی که هر چه را اراده می کنند بدون ترس و لرز و بدون هراس از توقیف این و آن صادر و یا وارد می کنند؟

کشوری که سهم بیشتری از بازار نفت را دراختیار دارد و روزانه چندین برابر این پنج نفتکش بدون دردسر و با عزت و احترام صادر می کند دارای اقتدار بیشتری است و یا جمهوری اسلامی که با هزار بدبختی و فلاکت میخواهد یک میلیون بشکه بصورت پایاپای معامله کند؟

اصولا چرا همواره ما اقتدار را در بعد نظامی و عربده کشی و شاخ و شانه کشی می دانیم؟ کشوری دارای اقتدار است که در دنیا منزوی نباشد. پول و اعتبار پاسپورتش بالا باشد. قدرت تاثیرگذاری مثبت در معادلات جهانی و یا منطقه ای داشته باشد و نه اینکه مثل جمهوری اسلامی باشد که همه همسایه ها علیه آن در موضع دفاعی باشند و نه پولش را قبول داشته باشند و نه پاسپورتش را.

اصولا اهداف رهبران حکومت اسلامی در معادلات زندگی جهان کنونی جایی ندارند. اینها به دنبال رفاه و پیشرفت و آبادانی و ایجاد یک زندگی آرام و سالم نیستند بلکه بر دوش خود رسالتی را احساس می کنند که راه پیامبر اسلام یعنی راهزنی و غارت و آدمکشی و چپاول و گروگانگیری و غنیمت گیری از غیر مسلمانان را میخواهند ادامه بدهند.

این است که کارهای احمقانه ای می کنند که هیچوقت یک کشور نرمال هرگز نمی کند. شما تصور کنید یک و نیم میلیون بشکه فرآورده های نفتی مگر چقدر ارزش مالی دارد که یک حکومت چند شب از ترس توقیف شدنش کابوس ببیند و چند بار دبیر کل سازمان ملل و امیر قطر را واسطه کند که بگذارند این محموله به سلامت به مقصد برسد تا اینها کمی روی آن مانور تبلیغاتی بدهند و بگویند که امریکا از ما ترسید!

البته امریکا از ابتدا بر سر عبور این نفتکشها سکوت کرده بود و هرگز تهدید به توقیف آنها نکرده بود بلکه این جمهوری اسلامی بود که از روزهای اول امریکا را متهم کرد که مثل دزدان دریایی کارائیب میخواهد این نفتکشها را توقیف کند. بنابر این اسم این کار اقتدار نیست.

توصیه من به جمهوری اسلامی این است که اگر میخواهند اقتدارشان را محک بزنند به تلافی حملات مکرر اسرائیل یک موشک به سمت اسرائیل شلیک کنند و یا یک ترقه نزدیک ناوهای امریکا بترکانند تا آنوقت ببینیم معنی اقتدار واقعی چیست.

 

به اشتراک بگذارید: