افشای پشت پرده های بیشتر در مورد محموله آمونیوم نیترات منفجر شده در بیروت
گزارش مجله «اشپیگل» آلمان

مجله اشپیگل آلمان به شواهدی دست یافته که گواهی میدهند محموله آمونیوم نیترات که چند روز پیش در بندر بیروت منفجر شد تصادفی از آنجا سر در نیاورده است، بلکه یک شبکه جهانی از بانکها و شرکتهای پشتیبان تروریسم مشارکت داشته اند تا این محموله در اختیار حزب الله قرار بگیرد.

به این ترتیب شبهاتی که ما در یک مقاله قبلی نسبت به روایت رسمی (به علت «غیر منطقی» بودن آن و همچنین روایات غیررسمی منابع لبنانی) مطرح کرده بودیم اکنون به تدریج با اسناد تقویت میشوند:

اصل این مقاله (نسخه انگلیسی) را میتوانید ذیل این پست بیابید، اهم یافته ها تا کنون:

مالک واقعی کشتی آن فرد روس (Grechushkin) نیست که تا کنون فرض میشد، بلکه یک شهروند قبرسی به نام Charalambos Manoli است، و از چندین شرکت و فرد (من جمله همین فرد روس مقیم قبرس) در کشورهای مختلف برای رد گم کنی استفاده شده است.

مالک این کشتی در آن زمان از بانک تانزانیایی FBME چندین میلیون دلار دریافت کرده است، و این بانک سابقه پولشویی برای حزب الله را دارد.

همچنین مالک اصلی شرکت FEM در موزامبیک که به عنوان گیرنده این محموله درج شده بوده یک شرکت دیگر (Moura Silva e Filhos) است که پرونده های تامین تروریسم و قاچاق اسلحه دارد.

مقامات امنیتی در لبنان چندین بار نسبت به خطرات محموله هشدار داده بودند و همچنین گوشزد کرده بودند که به زعم آنها از این محموله برداشت میشود. ولی درخواستهای آنها برای انتقال محموله به دادگاه اشتباهی ارجاع میشود! آنها در ماههای قبل از انفجار مستقیما به رئیس جمهور و نخست وزیر گزارش داده بودند، ولی هیچ اقدامی صورت نمیگیرد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها