اعلام همبستگی حزب کار در ترکیه با کارگران ایران: «به اعتصاب کارگران هفت تپه درود می‌فرستیم»

رادیو زمانه: حزب کار در ترکیه «Emek Partisi» روز دوشنبه ۱۰ اوت/ ۲۰ مردادماه با انتشار بیانیه‌ای همبستگی خود را با کارگران معترض شرکت نیشکر هفت تپه در ایران اعلام کرد. در این بیانیه که متن آن به دو زبان فارسی و ترکی منتشر شده، با اشاره به سانسور اخبار مربوط به مبارزات کارگری در رسانه‌های رسمی ایران، بر مطالبات کارگران هفت تپه از جمله لغو خصوصی سازی و پایان دادن به برخوردهای امنیتی با فعالان کارگری تأکید شده است.

عکس از پنجاهمین روز اعتراضات مدنی کارگران هفت‌تپه

در سرآغاز این بیانیه که با «درود بر کارگران اعتصاب‌کننده در هفت تپه» آغاز شده، از تلاش این کارگران برای رسیدن به مطالبات خود حمایت شده است:

«کارگران [هفت تپه] هرگز تحت هیچ شرایطی تلاش خود را برای جلوگیری از خصوصی سازی و محدود کردن حقوق کارگران و مبارزه برای حقوق اتحادیه و آزادی‌ها متوقف نکردند. این مبارزات در دو سال گذشته تشدید یافته است.»

همچنین در ادامه این بیانیه، با اشاره به خواسته‌های اصلی اعتصاب کنندگان هفت تپه در ایران، آمده: 

«امروز خواسته‌های اصلی اعتصاب کنندگان عبارتند از لغوخصوصی سازی، برگشتن کارگران اخراج شده به سر کار، پایان دادن به سرکوب پلیس برای جلوگیری از ساماندهی کارگران، لغو بازداشت و احکام زندان کارگران پیشرو، اعطای دستمزد معوق و حقوق دیگر کارگران و کنترل روند تولید.»

اعضای حزب کار در ترکیه در پایان بیانیه خود ضمن حمایت از «مبارزات عادلانه کارگران هفت تپه»، اعلام کرده‌اند: 

«ما از مبارزات عادلانه کارگران هفت تپه در ایران و اعتصابی که با قاطعیت ۵۵ روز ادامه دارد حمایت می‌کنیم و اعلام همبستگی می‌کنیم. ازتمام اتحادیه‌های کارگری، کارگران و نیروهای دموکراتیک کارگران نخست در ترکیه سپس در سراسر دنیا می‌خواهیم که از مبارزات کارگران هفت تپه حمایت کنند. کارگران هفت تپه پیروز خواهند شد.»

با ادامه اعتصاب‌های کارگری در شهرهای مختلف ایران، ‌اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه خوزستان، روز دوشنبه ۲۰ مردادماه، وارد پنجاه و هفتمین روز خود شده است.

مطالبات کارگران هفت‌تپه خوزستان، در دور جدید اعتصاب آنها که از روز ۲۶ خردادماه آغاز شده، مواردی همچون «پرداخت حقوق معوق»، ‌«تمدید دفترچه بیمه»، «بازگشت به کار همکاران اخراجی»، «بازداشت امید اسدبیگی، ‌مدیرعامل شرکت»، ‌«خلع ید کارفرما و بخش خصوصی» را شامل می‌شود.

پایداری کارگران در تداوم اعتصاب به‌رغم گرمای کشنده خوزستان و گسترش کرونا حمایت گسترده‌‌ای از کارگران را به دنبال داشته و سبب شده اغلب رسانه‌های دولتی از جمله صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز به ناگزیر خبر اعتصاب کارگران را بازتاب دهند.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه اما با ۲۴ هزار هکتار وسعت زمین‌های کشاورزی و کارخانه و حدود پنج هزار و ۵۰۰ کارگر سال ۱۳۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد.

این شرکت از زمان واگذاری صحنه اعتراض و اعتصاب کارگران نسبت به سوء مدیریت، سوء استفاده از شرکت، تحمیل قراردادهای غیرعادلانه کار، بدی شرایط کار، و تعویق مطالبات است.

به اشتراک بگذارید: