اسرائیل صدها هزار دز واکسن اضافی کورونا را به کشورهای دیگر هدیه می کند

رادیو اسرائیل-

اسرائیل پس از آن که اکثر شهروندان خود را واکسینه کرده و صدها هزار دز واکسن اضافی دارد، اکنون می خواهد آن را به کشورهای نیازمند هدیه کند. در دو ماه اخیر بیش از نود درصد از اهالی اسرائیل که بالای پنجاه سال سن دارند واکسینه شده اند و تزریق واکسن به دیگران نیز با سرعت ادامه دارد و انتظار می رود تا دو ماه دیگر به پایان رسد.

اسرائیل همچنان در تزریق واکسن از رکورد جهانی برخوردار است و اکنون وظیفه اخلاقی خود می داند که به کشورهای دیگر نیز در این زمینه یاری برساند.

حدود پنج میلیون نفر از نه میلیون نفر جمعیت اسرائیل واکسینه شده اند که بیش از شصت درصد از افرادی را تشکیل می دهد که نیاز به واکسیناسیون دارند.

اسرائیل برای آن که این روند هرچه زودتر تکمیل شود، در رسانه های عمومی کشور به تبلیغات وسیع پرداخته تا افراد را تشویق کند هرچه زودتر به مراکز تزریق مراجعه نمایند. درصد کوچکی از افراد، به دلایل مختلف حاضر به واکسن زدن نیستند.

در حال حاضر حدود ده کشور جهان با اسرائیل تماس گرفته و درخواست دریافت واکسن کرده اند. گفتگو با مقامات آن کشورها در این زمینه جریان دارد.

واکسنی که اسرائیل به کشورهای دیگر پیشنهاد می کند، ساخت شرکت مدرنا می باشد که اولین کارخانه ای بود که اسرائیل واکسن آن را پیش خرید کرد، ولی واکسن فایزر در شمار بسیار زیاد به اسرائیل رسید و به واکسن مدرنا نیازی نیست و اسرائیل می تواند آن را به کشورهای دیگر هدیه کند.

واکسن های مدرنا که به اسرائیل رسیده، حداکثر تا سه ماه دیگر قابل استفاده می باشد و از این رو اسرائیل آماده است آن را به کشورهای دیگر هدیه کند.

واکسیناسیون حدود یکصد هزار فلسطینی نیز که در اسرائیل کار می کنند از روز گذشته آغاز شده است. شمار این کارگران، حدود یکصد هزار نفر ارزیابی شده است.

اهدای واکسن به کشورهای دوست، از ماه گذشته آغاز گردید، ولی با مشکلات قانونی روبرو شد و اکنون این مشکلات نیز برطرف شده است.

پیشتر شایع شده بود که اسرائیل واکسن ها را به کشورهایی خواهد داد که دوستی بیشتری با اسرائیل برقرار سازند و حتی شاید سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل کنند.

اسرائیل همچنین یک میلیون و دویست هزار دلار به دولت روسیه پرداخت تا صدها هزار واکسن از نوع اسپوتنیک وی را به سوریه بفرستد. دولت سوریه ادعا کرد که هیچ واکسنی از آن چه که “رژیم صهیونیستی” می نامد دریافت نکرده است. ولی واکسن هایی که به سوریه فرستاده میشود، هدیه مالی اسرائیل است.

مبتلا شدن پرزیدنت بشار اسد و همسرش به کورونا، نشان آن است که در کشور بلازدۀ سوریه، تا چه حد این ویروس گسترش یافته و اوضاع جنگی، رسیدگی به آن را دشوارتر می سازد.

به اشتراک بگذارید: