ادامه اعدام ‌های زنجیره‌ای ؛ اعدام دو زندانی سیاسی در زندان زاهدان

دو زندانی حسن دهواری و الیاس قلندرزهی بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشند فقط به دلیل عضویت برادر و بستگانشان در گروه‌های مخالف نظام دستگیر و اعدام شدند.

قاضی دادگاه در جواب اعتراض دو زندانی حسن و الیاس به حکم صادره گفته بود که اگر برادر و بستگان شما خودشان را تحویل ندهند حکم اعدام شما اجرا خواهد شد.

حسن دهواری، ۲۸ ساله و پدر پنج فرزند بود و الیاس قلندرزهی، ۲۱ ساله یک فرزند دختر داشت.

ایران کارگر– اعدام‌های زنجیره‌ای در ایران، با اعدام دو زندانی سیاسی در زندان زاهدان، ابعاد فاجعه باری به خود می‌گیرد.

بنا به خبر دریافتی بامداد امروز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه ۹۹، در ادامه اعدام‌های زنجیره‌ای، که با هدف ایجاد ترس و وحشت، در زندان‌های ایران جریان دارد، قضائیه دیکتاتوری ولایت فقیه، اقدام به اعدام دو زندان سیاسی به نام‌های حسن دهواری و الیاس قلندرزهی را در زندان زاهدان نمود.

همزمان با اعدام این دو زندانی سیاسی، حکم اعدام یک زندانی عادی به‌نام امید محمود‌زهی نیز به اجرا درآمد.

مقامات قضایی، اتهام‌های نسبت داده شده به «حسن دهواری» و «الیاس قلندرزهی» را تروریستی و زندانی دیگر، «امید محمودزهی» را اقدامات شریرانه و قتل عنوان کرده‌اند. این زندانیان روز شنبه ۱۳ دی‌ماه به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند.

دو زندانی سیاسی که امروز یکشنبه ۱۴ دی، حکم اعدام آنها به اجرا درآمد، در سال ۱۳۹۳، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۵، به اعدام محکوم شدند.

به گفته یک منبع مطلع، احکام اعدام دو زندانی سیاسی ،حسن دهواری و الیاس قلندرزهی در حالی اجرا شد که روز شنبه ۱۳ دی‌ماه، محمدرضا فقیهی، وکیل مدافع به دلیل اشکالات پرونده آنها خواستار اعاده دادرسی کرده بود. اما به رغم این درخواست، حکم اعدام در مورد این دو زندانی امروز به اجرا درآمد.

دو زندانی حسن دهواری و الیاس قلندرزهی بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشند فقط به دلیل عضویت برادر و بستگانشان در گروه‌های مخالف نظام دستگیر و اعدام شدند.

این منبع اضافه می‌کند که قاضی دادگاه در جواب اعتراض دو زندانی حسن و الیاس به حکم صادره گفته بود که اگر برادر و بستگان شما خودشان را تحویل ندهند حکم اعدام شما اجرا خواهد شد.

بنا به گزارش‌های دریافتی حسن دهواری، ۲۸ ساله و پدر پنج فرزند بود و الیاس قلندرزهی، ۲۱ ساله یک فرزند دختر داشت.

شایان ذکر است که این زندانیان به‌مدت ۴ ماه، جهت گرفتن اعتراف اجباری در زیر شکنجه قرار داشتند.

این گزارش‌ها می‌افزاید شلاق، شوک برقی با کلاه آهنی، کشیدن ناخن، تهدید به تجاوز به همسر در برابر دوربین از جمله شکنجه‌هایی بود که در مورد این زندانیان اعمال شده است.

بنا به آمار ارائه شده توسط سازمان‌های حقوق بشری از سپتامبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۸ تا مهر ۱۳۹۹)، تعداد ۳۰۸ نفر در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند. در میان زندانیان اعدام شده، ۸ زندانی سیاسی و ۱۶ زن دیده می‌شود.

یاد‌آوری می‌شود که نوید افکاری زندانی سیاسی بازداشت شده در جریان خیزش مردمی مرداد ٩٧، یکی از زندانیان سیاسی اعدام شده بود. اعدام نوید قهرمان، اعتراضات فزاینده بین‌المللی و داخلی را بر علیه این اقدام جنایتکارانه به دنبال داشت.

ایران به نسبت جمعیت دارای بالاترین آمار اعدام شهروندان در میان کشورهای جهان است.

به اشتراک بگذارید: