آینده سودان با جیب خالی آخوندها گره خورده

من به چند تا از کشورهای شمال افریقا سفر کرده و از نزدیک زندگی مردم آنجا را دیده ام از جمله سودان. سودان کشور بسیار غنی و در عین حال فقیری است. مردم سودان همانند مردم ایران چند دهه گرفتار حکومت استبدادی یک فرد کله شق و لجبازی مثل عمرالبشیر بودند که با سیاستهای مخرب خود باعث شد سودان سی سال در تحریم باشد.

سودان سومین کشور بزرگ در افریقاست.وسعتش بیش از مساحت ایران است. رود نیل از سراسر این کشور عبور می کند و پتانسیل بالای رشد و توسعه اقتصادی را دارد اما این کشور میراث دار بدترین رتبه از نظر فساد اداری و اختلاس می باشد. (البته یکی از فاسدترین کشورها و نه لزوما فاسدترین).

سودان دارای اندوخته‌های سرشار از سنگ آهن، نفت، مس، کروم، روی، تنگستن، میکا، نقره و طلاست. تولید طلای سودان در آستانه سال ۲۰۰۰ میلادی به حدود ۵ تن در سال رسید. پارچه، سیمان، فراورده‌های نفتی، شکر، صابون و کفش مهم‌ترین تولیدات صنعتی سودان هستند. انبه یکی از محصولات بسیار معروف سودان است.

سودان تا قبل از انقلاب مردم در سال 2019 که منجر به برکناری عمرالبشیر شد یکی از کانون های پشتیبانی گروههای تروریستی محسوب میشد و اسرائیل بارها اهدافی را در خاک سودان مورد هدف قرار داده بود. البته رد پای جمهوری اسلامی هم بدلیل طبع تروریستی اش بارها در سودان دیده شد.

بهرحال از زمانی که جمهوری اسلامی تحت فشارهای حداکثری ترامپ قرار گرفت و صندوق دلارهای نفتی رزیم ته کشید توان حمایت از گروهها و دولتهای افراطی را از دست داد و همین باعث شد در هنگام خیزش مردم سودان علیه حکومت عمرالبشیر، جمهوری اسلامی قادر به پخش پول در بین کارگزاران حکومت اسلامی سودان نباشد و نهایتا ارتش قدرت را بدست گرفت و سردمداران جدید روابط خود را با امریکا و اسرائیل عادی کردند و همین باعث شد تحریم ها بتدریج کم شود و اوضاع اقتصادی سودان بسمت بهبود استارت بخورد.

اگر اوضاع همینطور پیش برود و مثلا جمهوری اسلامی دوباره به ثروت های انبوه دسترسی پیدا نکند، سودان در ده سال آینده اقتصادش شکوفا میشود و سودانی ها مزه رفاه و آسایش را خواهند چشید.

بخاطر همین است که میگویم آینده و سعادت مردم سودان به جیب خالی آخوندها در ایران گره خورده است. اگر جمهوری اسلامی دوباره به دلارهای عظیم نفتی دسترسی پیدا کند دوباره بدبختی و فلاکت به سودان برخواهد گشت.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها