آیا از دل سپاه و ارتش فعلی انتظار تولد یک رضاشاه دیگر می رود؟

در ابتدا ذکر این توضیح را لازم می دانم، که سبک نگارش اینجانب این است مطالب را بسیار موجز و صریح عنوان کرده و از قلم فرسایی خودداری می کنم.

چند صباحی است که برخی از کنشگران سیاسی با مقایسه دوران فعلی ( حکومت نکبت اسلامی) با اواخر دوره قاجار و هرج و نابسامانی های آن روزگار، یک تئوری عجیب را دنبال کرده و خواستار زایش یک شخص کاریزماتیک مانند رضاشاه از دل نیروی های نظامی موجود، به ویژه سپاه پاسداران هستند.

برای این که خیلی سریع به اصل مطلب بپردازم باید در جواب این دوستان بگویم چنین امری غیر ممکن است.

نخست آن که نه نظام ( نامشروع)جمهوری اسلامی را می توان با حکومت قاجار مقایسه کرد و نه نیروهای نظامی موجود را می توان با نیروهای نظامی دوره قاجار یکی دانست.

حکومت فعلی دارای یک ساختار نا متقارن و در عین حال فاسد می باشد. یعنی این که این رژیم در ابتدا از روی اجبار و در ادامه به خواست خود دست به تشکیل یکسری نهادهای عجیب و غریب مانند سپاه، بسیج، مجلس خبرگان، سازمان تبلیغات، شورای ایمه جمعه، مجمع تشخیص مصلحت، شورای عالی فضای مجازی ، شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین یکسری نهادهای غیر دولتی که در عین حال در حال تبلیغ و پیشبرد اهداف انقلاب ( در عرصه داخلی و بین المللی) هستند مانند: بنیادهای مذهبی شبیه حکمت صدرا، جامعه المصطفی و و…. هستند. کوتاه سخن آن که این نظام با حکومت بسیار ساده قاجار که حداکثر چند خبرچین و بله قربان گو داشت قابل قیاس نیست.

همچنین نیروهای نظامی دوره قاجار یک نیروی بسیار ساده و قابل قیاس با این نیروهای نظامی پیچیده فعلی نیستند. سپاه، ارتش ، نیروی انتظامی و بسیج و نهادهای اطلاعاتی درون هر یک که از بیرون نیز توسط سایر نهادهای نظامی و امنیتی کنترل شدید می شوند.

اما دلیل نظر منفی من در خصوص غیر قابل باور بودن تولد یک رضاشاه از دل نیروهای موجود نظامی علاوه بر کنترل های اطلاعاتی بحث دیگری است.

تمامی نیروهای رده بالا در این نیروها، بویژه سپاه و نیروی انتظامی به طور عمدی از سوی حکومت اسلامی آلوده به انواع فسادها و بخصوص فساد مالی هستند. نا گفته پیداست نیاز به ذکر مثال های پنهان نیست. سردار احمدی مقدم، سردار زارعی، شمخانی،حجازی، سردار سلیمانی و محسن رضایی و…‌ همگی مثال های بارز این مدعا هستند.

این شیوه عملی نظام نکبت اسلامی است تا عملا از دل این نیروها و بویژه سپاه هیچ عنصر آزادیخواه و مستقل رشد نکرده و در عین حال در چالش های پیش رو مثل آبان ۹۸ و دی ۹۶ همگی مطیع فرامین حکومت علیه مردم باشند. بنابر این تئوری زایش یک نظامی با خصوصیات رضاشاه که تمام اهدافش ائتلای نام ایران و کوشش برای ارتقا سطح زندگی ایرانیان بود، عملا خیالی بیش نیست. چرا که این نیروهای فاسد بخوبی می دانند در صورت هر حرکت انقلابی ( بفرض محال) با توجه به سابقه فساد و جنایت هایی که داشته اند، مردم ایران به هیچ وجه روی خوش به آن ها نشان نخواهند داد و خود نیز مانند رژیم فاسد آینده ای ندارند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها