آنچه باید درباره انتخابات سنا ۲۰۲۰ بدانیم؛ آیا چیدمان سیاسی آمریکا تغییر می‌کند؟

یورو نیوز: درحالیکه توجه جهانیان به تلاش دونالد ترامپ برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا مقابل رقیب دموکراتش معطوف است، همزمان نتیجه نبرد برای تصاحب کرسی‌های سنای آمریکا نیز می‌تواند سناریوهای مختلفی را برای آینده سیاسی این کشور رقم بزند جاییکه نظرسنجی‌ها رقابت بسیار نزدیک را پیش‌بینی کرده‌اند.

هر چهار سال که انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود، در یک سوم کرسی‌های سنا با پایان دوره، باید انتخابات برگزار شود. دوره فعالیت هر سناتور شش ساله‌ است.

در حال حاضر جمهوری‌خواهان با در اختیار داشتن ۵۳ کرسی سنا در اکثریت هستند و دموکرات‌ها ۴۷ کرسی را در اختیار دارند که البته دو کرسی آن در اختیار سناتورهای مستقلی است که به دموکرات‌ها گرایش دارند.

قرار است سه نوامبر همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا آمریکا نیز به رای گذاشته شود. از این ۳۵ کرسی، جمهوری‌خواهان باید از ۲۳ کرسی حال حاضر خود دفاع کنند و ۱۲ کرسی باقی مانده در اختیار دموکرات‌ها نیز در این انتخابات به چالش کشیده می‌شود.

اگر جو بایدن برنده انتخابات پیش‌رو باشد اما حزب متبوع وی در انتخابات سنا شکست بخورد و همچنان اکثریت سنای آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان باشد، وی راه دشواری‌ را برای عمل به وعده‌هایش درباره قوانینی مانند حوزه بهداشت، مهاجرت و تغییرات آب و هوایی خواهد داشت.

به همین ترتیب اگر حضور دونالد ترامپ برای دوره دوم در کاخ سفید تمدید شود اما مجلس سنا در اختیار دموکرات‌ها قرار گیرد، او نمی‌تواند سیاست‌های خود را دنبال کند و با بن‌بست روبرو خواهد شد.

به‌نظر می‌رسد دموکرات‌ها در دو ایالت آریزونا و کلرادو شانس خوبی در شکست‌دادن نامزدهای جمهوری‌خواه داشته باشند در حالی که طبق آخرین نظرسنجی‌ها وضعیت سناتور دموکرات در ایالت آلاباما خوب ارزیابی نمی‌شود.

تعداد کرسی‌های اضافی که دموکرات‌ها برای کسب اکثریت به آن احتیاج دارند به این بستگی دارد که چه کسی به کاخ سفید راه پیدا می‌کند، زیرا هر گونه تساوی کرسی در سنا از سوی معاون رئیس جمهور شکسته می‌شود. در صورت پیروزی مجدد ترامپ، دموکرات‌ها برای اینکه در سنا تسلط پیدا کنند، به پیروزی در دست‌کم پنج ایالت نیاز دارند [با فرض از دست دادن کرسی آلاباما] اما اگر بایدن پیروز انتخابات باشد دموکرات‌ها دست‌کم به پیروزی در چهار ایالت نیاز خواهند داشت.

“E pluribus unum – Latin for “Out of many, one
A traditional motto of the United States

سنای در اختیار جمهوری‌خواهان در نخستین دوره ریاست جمهوری ترامپ تقویت شد. این نهاد، نه تنها سیل انتصاب‌های قضایی رئیس جمهور را تایید کرده است بلکه شماری از قوانین تصویب شده از سوی مجلس نمایندگان تحت سلطه دموکرات‌ها را نیز کنار گذاشته است. این نهاد همچنین در یکی از مهمترین تصمیم‌های خود، دونالد ترامپ را از دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «کارشکنی در کار کنگره» تبرئه کرد. مجلس نمایندگان ایالات متحده این دو ماده طرح استیضاح رئیس جمهوری را تصویب کرده بود. بنابراین اگر ترامپ بار دیگر در قدرت بماند، سنای جمهوری‌خواه می‌تواند بار دیگر یاری‌گر او باشد.

جسیکا تیلور، سردبیر بخش انتخابات مجلس سنا در خبرنامه «کوک پولیتیکال ریپورت» می‌گوید: «زمانی شاهد تغییرات بزرگ و گسترده‌ای بودیم که دولت و کنگره یکپارچه بود.» وی تاکید کرد درصورتیکه بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود، پیروزی دموکرات‌ها در سنا نیز بسیار مهم خواهد بود.

سایت کوک پولیتیکال ریپورت طبق نظرسنجی‌ها پیش‌بینی کرده است که حزب جو بایدن در انتخابات آینده سنا دست‌کم ۴۸ کرسی سنا را در اختیار می‌گیرد درحالیکه این رقم برای جمهوری‌خواهان ۴۵ کرسی است. وضعیت هفت کرسی باقی‌مانده نیز بسیار نزدیک ارزیابی شده است.

کوک پولیتیکال ریپورت یک خبرنامه آنلاین غیر حزبی است که انتخابات و مبارزات انتخاباتی مجلس نمایندگان، سنا، فرمانداری و ریاست جمهوری آمریکا را تجزیه و تحلیل می‌کند. این خبرنامه در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد.

به اشتراک بگذارید: