آمریکا درخواست عراق برای خروج نیروهای خود از این کشور را رد کرد

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ۲۰ دی ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور در عراق باقی خواهد ماند.

به گزارش راديو فردا، این بیانیه همزمان با انتشار گزارشی از دولت عراق در رابطه با تماس تلفنی نخست وزیر این کشور با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، برای مذاکره پیرامون مکانیسم خروج نیروهای آمریکایی از عراق منتشر شده است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا می‌گوید این کشور با نیت خیر در خاورمیانه است و در ادامه آن آمده: «حضور نظامی ما در عراق برای مبارزه با داعش ادامه خواهد یافت. ما متعهد به حفاظت از آمریکایی‌ها، عراقی‌ها و شرکای خود هستیم. ما درباره مسئولیت خود در مبارزه با داعش بدون ابهام رفتار کرده‌ایم.»

روز جمعه دولت عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد عادل عبدالمهدی، نخست‌ وزیر مستعفی عراق که به طور موقت رهبری دولت را در دست دارد، در گفت‌وگوی تلفنی با پومپئو خواسته است هیئتی به بغداد فرستاده شود تا مکانیسم خروج نیروهای آمریکایی از کشور را بررسی کنند.

جمعه هفته گذشته حملات پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد که به مرگ وی منجر شد به مخالفت‌های گسترده‌ در عراق دامن زد و متعاقب این رخداد پارلمان این کشور رای به خروج همه نیروهای خارجی از کشور داد.

نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۱۴ به درخواست دولت عراق قراردادی امضا کردند تا در این کشور با تروریسم و داعش مبارزه کنند و هم‌اکنون حدود ۵۲۰۰ نیروی آمریکایی در این کشور حضور دارند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا می‌گوید اگر اکنون هر هیاتی به بغداد برود درباره خروج نیروهای آمریکایی از عراق مذاکره نخواهد کرد، بلکه موضوع مذاکره این خواهد بود که ما چگونه می‌توانیم تعهدات خود نسبت به روابط استراتژیک را به بهترین نحو اجرا کنیم.

این بیانیه همچنین از حضور هیات ناتو در وزارت خارجه آمریکا در روز جمعه خبر داده و گفته است موضوع افزایش نقش ناتو در عراق مورد مذاکره قرار گرفته است.

بیانیه مورد اشاره در خاتمه می‌گوید با این حال نیاز است دولت‌های آمریکا و عراق در کنار موضوعات امنیتی، درباره موضوعات اقتصادی، مالی و دیپلماتیک نیز مذاکره کنند: «ما می‌خواهیم برای تبدیل عراق به کشوری ثابت، مقتدر و موفق دوست و شریک باشیم.»

هم‌اکنون به غیر از نیروهای آمریکایی، صدها نیروی دیگر اعضای ناتو نیز در عراق حضور دارند. آنها مسئولیت آموزش نیروهای عراقی را بر عهده دارند، اما فعلا فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

قبلا ترامپ تهدید کرده بود ایالات متحده چند میلیارد دلار در پایگاه‌هایش در عراق سرمایه‌گذاری کرده و اگر عراق خواهان خروج نیروهای آمریکایی است، باید هزینه آن را پرداخت کند، وگرنه با «تحریم‌های شدید» مواجه خواهد شد.

به اشتراک بگذارید: