آلن پارکر، کارگردان فیلم “دیوار پینک فلوید” درگذشت

رادیو فردا – سر آلن پارکر، کارگردان سرشناس بریتانیایی فیلم‌هایی چون «قطار سریع‌السیر نیمه‌شب» و «می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد»، روز جمعه ۱۰ مرداد، پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری، در ۷۶ سالگی درگذشت.

آلن پارکر را دوستدارانش در ایران با فیلم موزیکال و نامتعارف «دیوار» هم به یاد می‌آورند که آن را بر اساس آلبوم موسیقی «دیوار» از گروه پینک‌فلوید و با فیلمنامه‌ای نوشته راجر وارتز، از اعضای این گروه، ساخت.

Sir Alan William Parker
14 February 1944 – 31 July 2020

پارکر دو بار نیز در مقام کارگردان نامزد جایزه اسکار شد، یک بار برای فیلم «قطار سریع‌السیر نیمه شب» (۱۹۷۸) و ده سال بعد برای فیلم «می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد» (۱۹۸۸).

فیلم‌های آلن پارکر اغلب در جشنواره کن هم حضور داشت، آن‌ چنان ‌که نخستین فیلم بلند او، «باگزی مالون» (۱۹۷۶)، نامزد نخل طلای جشنواره کن هم شد.

آخرین ساخته آلن پارکر فیلم «زندگی دیوید گیل» با بازی کوین اسپیسی بود که در سال ۲۰۰۳ آن را ساخت و در جشنواره برلین همان سال رونمایی شد.

فریاد
هنگامی که پینک فلوید (راجر واترز) شروع به نوشتن فیلمنامه The Wall کرد، آنها به کاریکاتوریست سیاسی جرالد اسکارفه روی آوردند تا مجموعه ای از نقاشی ها را تولید کنند که بعداً در اقتباس فیلم نمادین این آلبوم زنده می شوند. جرالد اسکارفه 50 نقاشی برای این مجموعه خلق کردم که نقاشی “فریاد” یکی از معروفترین آنها بود. سایر نقاشی های این مجموعه را با کلیک اینجا مشاهده کنید.
به اشتراک بگذارید: