آخوند فاشیست می‌‌گوید بیمارستان‌های لندن، برلین و پاریس اعلام می‌کنند جا ندارند‎

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه ۲۸ اسفند اعلام کرد: «تهران را با لندن، برلین، پاریس مقایسه کنید. خیلی ساده است. ببینید آن‌جا چه خبر است. بیمارستان‌هایشان اعلام می‌کنند ما جا نداریم. دیروز به دو استان که مشکل داشتیم، تلفن کردم. هم با رییس دانشگاه علوم پزشکی قم و هم با رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تلفنی صحبت کردم. از آن‌ها پرسیدم که آیا تخت خالی دارید؟ رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستانی خالی است و این که تبلیغ می‌کنند جا نیست و مردم در خیابان هستند، این حرف‌ها دروغ است و واقعیت ندارد.»

آیا دسترسی مردم کرونا زده ایران از مبتلایان در لندن، برلین و پاریس به تخت‌های بیمارستانی بهتر است؟ آیا ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستانی در استان گیلان خالی هستند؟ «ایران‌وایر» این ادعا را بررسی کرده و به این نتایج دست یافته است:

۱ـ نرخ تخت بیمارستانی در ایران ۱.۵ و زیر میانگین جهانی است. اما نرخ بیمارستان در آلمان ۸.۳ و بالاترین در جهان است. ایتالیا ۳.۴، امریکا ۲.۹ و انگلستان ۲.۸ و همگی آن‌ها از میانگین نرخ جهانی، یعنی ۲.۵ بالاتر هستند.

۲ـ نرخ تخت آی‌سی‌یو در ایران به روایتی ۹ و به روایتی، ۴.۶ است. حتی اگر نرخ را ۹ در نظر بگیریم، تنها از نرخ تخت آی‌سی‌یو در انگلستان که ۶.۶ است، بالاتر است. نرخ تخت آی‌سی‌یو در امریکا ۳۴.۷، در آلمان ۲۹.۲ و در ایتالیا ۱۲.۵ است.

۳ـ تعداد مبتلایان به ویروس کرونا تا روز ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ تنها از ایتالیا پایین‌تر است. تعداد ابتلا در ایران ۱۸هزار و ۴۰۷ بوده، حال‌ آن که در آلمان ۱۳هزار و ۹۳، در امریکا ۹هزار و ۴۱۵ و در انگلستان دو هزار و ۶۴۴ مورد بوده است. این آمار در ساعات و روزهای بعد تغییر می‌کنند و ممکن است ایران به پیک نزدیک‌تر از سایر کشورها باشد.

حال پرسش این است که چه طور امکان دارد تعداد تخت‌های بیمارستانی ایران پایین‌تر و تعداد مبتلایان آن بیشتر باشد ولی با این حال، ۲۰ درصد از تخت‌های بیمارستانی ایران خالی بمانند ولی سایر کشورها که تخت بیشتر و‌ مبتلایان کمتر (به جز ایتالیا) دارند، تخت کم آورده باشند؟ جز این که رییس‌جمهوری ایران واقعیت‌ها را کتمان می‌کند؛ واقعیتی که جانشین رییس ستاد مقابله با بحران کرونا در استان گیلان گفت: «بیمارستان‌های ما کفاف بستری بیماران استان را ندارند.»

از این رو، «ایران‌وایر» به این ادعای حسن روحانی که می‌گوید بیمارستان‌های لندن، برلین و پاریس اعلام می‌کنند جا ندارند اما رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به او گفته است ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستانی خالی هستند را نادرست می‌داند و به آن نشان «حقیقت ندارد» می‌دهد.

منبع؛ ایران‌وایر

به اشتراک بگذارید: