«آتش زدن» به نفت: از جنگ قیمت نفت تا جنگ نفتی راه زیادی نیست…

کاهش تقاضای فعلی در بازار نفت در تاریخ بیسابقه است: حتی بعد از «سقوط» اقتصادی سال ۲۰۰۹ مصرف جهانی فقط ۱.۵ میلیون بشکه روزانه کاهش یافته بود، اکنون بازار کاهش تقاضایی بیش از ۲۰، شاید حتی تا ۳۰ میلیون بشکه را تجربه میکند.

در برابر چنین حجمی از کاهش تقاضا دیگر اقدامات عادی (مانند پس گرفتن حدود یک میلیون بشکه افزایش صادرات عربستان، که ضمنا معلوم هم نیست واقعا اجرایی شده باشد) تاثیر چندانی ندارند و فقط بازگشت اقتصاد جهانی به حالت عادی میتواند کارگشا باشد، که آن هم در چشم انداز نیست.

تمام اینها به رغم این است که چند صادر کننده اصلی نفت در یک سال اخیر به تدریج از بازار حذف شده اند: ایران و ونزوئلا با تحریم، و لیبی بواسطه جنگ داخلی. در هفته های اخیر صادرات نفت (رسمی و قاچاق) هر سه کشور تقریبا به صفر رسیده است، آنها در کوتاه مدت هیچ شانسی برای بازگشت به بازار نخواهند داشت.

از طرف دیگر کاهش موقت استخراج نفت به دلایل فنی به این سادگی ها ممکن نیست، چون به بهره برداری آتی چاههای نفت لطمه میزند. بنابراین ما به سرعت نه فقط به اشباع، بلکه به «فوق اشباع» میرسیم، چون ظرفیت مخازن هم محدود است.

به این ترتیب ما با یک وضعیت باورنکردنی روبرو هستیم: اینجا مشکل فقط این نیست که تولیدکنندگان دیگر از فروش سود نمیکنند، بلکه اینکه مجبورند با ضرر بفروشند. در مناطق دور افتاده که ظرفیت مخازن محدود و هزینه انتقال بالاست هم اکنون «دامپینگ» مشاهده میشود: استخراج نفت در سیبری هم اکنون (تُنی ۱۲ یورو) ضرر میدهد، دربعضی میادین کانادا قیمت خرید «در محل» به زیر ۵ دلار در بشکه رسیده است.

حتی اگر هر مخزن متعارفی (اعم از روی زمین، زیر زمین و روی دریا در نفت کشها) در سراسر دنیا مورد استفاده قرار بگیرد با اضافه تولید فعلی حداکثر یک ماهه هیچ جایی باقی نمیماند و بعد باید نفت مازاد را «یک جایی» بریزند!

با این توضیحات فقط دو راه باقی مانده است:

۱) یک کارتل جهانی نفتی تشکیل شود و به صورت سازمان یافته و سختگیرانه بازار را کنترل کند. در این کارتل باید حداقل سه تولید کننده اول جهان (آمریکا، عربستان و روسیه) هماهنگ عمل کنند.

۲) یک کانون عمده عرضه نفت در جهان «مختل» شود (مکان و روشش را خودتان حدس بزنید). از آنجایی که تقریبا تمام کشورهای صادر کننده قبل از بحران اخیر هم با مشکلات مالی روبرو بودند به زحمت بتوان در این شرایط بازیگر عمده ای را پیدا کرد که داوطلبانه صادراتش را به نحو موثری کاهش دهد، بنابر این رویکرد (۱) هم به شکلی به (۲) ختم میشود…

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها